Játra jsou důležitým orgánem, který se podílí například na tvorbě žluči, fungování imunity, výrobě energie, detoxikaci a tvorbě důležitých látek včetně cholesterolu, aminokyselin, mastných kyselin nebo bílkovin. Jejich funkci mohou napomáhat v Česku běžně rostoucí květiny.
Andělika lékařská
Andělika lékařská pochází původně ze severní Evropy, zejména Skandinávie, Islandu a Grónska. Postupně se ale rozšířila i do střední Evropy a je možné se s ní setkat například v Krkonoších. Tato odolná bylina, která může dorůstat až 2,5 metru, přispívá nejen k činnosti jater a trávení, ale také obranyschopnosti nebo dýchání.
Zběhovec plazivý
Hluchavkovitou rostlinku s fialovým květem můžete najít na loukách, při okrajích cest, na stráních, pastvinách, ale i ve světlých lesích a hájích. Patří také mezi oblíbené okrasné skalničky. Zběhovec plazivý je zdrojem minerálních látek, tříslovin, hořčinů, éterických olejů i organických kyselin a čaj ze zběhovce plazivého příznivě působí na trávení i činnost jater.
Měsíček lékařský
Jeho zářivé květy je možné vidět na nejedné zahradě. Měsíček se v českých domácnostech používá například na přípravu mastí. Látky, které měsíček lékařský obsahuje, také pozitivně ovlivňují funkci jater a střev. Zatímco Andělika se k nám dostala ze severu, měsíček lékařský se rozšířil z jihu Evropy a Orientu. Ve své domovině měl měsíček své místo i v kuchyni – používal se místo dražšího šafránu.
Čekanka obecná
Čekanku jistě znáte díky jejím výrazným modrým květům, se kterými se běžně v přírodě setkáte od začátku léta až do pozdního podzimu. Čekanka obecná je ceněná pro svůj kořen, ze kterého se vyráběla (a stále vyrábí) náhražka kávy. Čekanka podporuje normální činnost jater i střevního traktu. Pomáhá také pozitivně ovlivňovat stav kostí, kloubů i hladinu glukózy v krvi.
Další české rostliny, co jsou dobré na játra
Na loukách, polích i zahradách se ale daří i dalším bylinám a stromům, které podporují činnost jater. Jedná se například o
- ostropestřec mariánský,
- habr obecný,
- třapatovku bledou,
- přesličku rolní,
- břečťan popínavý,
- vlaštovičník větší,
- lnici květel,
- majoránku zahradní,
- dobromysl obecnou,
- nebo jitrocel kopinatý.
Zdroje: