„Na skvrny od červeného vína nasypej sůl.“
„V připáleném hrnci krátce povař směs vody, octa a soli.“
„Na játra je nejlepší pampeliškový čaj.“
„Pokud tě píchne včela, dej na to cibuli nebo ocet.“
Přijde vám to povědomé? Přečtěte si, nakolik se babské rady související s fungováním jater zakládají na obsahu účinných látek v rostlinách.
Játra jsou důležitou součástí trávicí soustavy – podílejí se na metabolizmu živin a jejich skladování, tvorbě žluči i detoxikaci. Když jíte, potrava se nejprve rozkládá v ústech a žaludku, poté pokračuje do tenkého střeva. V tenkém střevě se živiny vstřebávají do krve a z té se přenášejí do jater. Játra tak fungují jako první „filtr“ zpracovávající všechny látky vstřebané z potravy.
Pampeliškový čaj
Pampeliška neboli smetanka lékařská je běžně dostupná květina často používaná v lidovém léčitelství. Pampeliška obsahuje látky, které napomáhají normální činnosti jater. A nejen to. Podílí se na stimulaci trávení, podporuje fungování močové soustavy a obsahuje antioxidanty. Pampeliška je také ceněná pro obsah inulinu, rozpustnou vlákninu.
Recept našich babiček:
2 lžičky sušeného pampeliškového kořene vložte do 300 ml studené vody. Přiveďte k varu a vařte 10 minut. Poté nechte čaj odstát dalších 5 minut, přeceďte a za tepla pijte.
Džus z červené řepy
Červená řepa obsahuje látky, které mají pozitivní vliv na játra. K těm patří například betain přispívající k normálnímu metabolismu homocysteinu. Homocystein vzniká, když tělo zpracovává bílkoviny. V játrech se homocystein přeměňuje na jiné užitečné látky, jako je methionin (důležitý pro růst a obnovu tkání) nebo cystein (pomáhající tělu bojovat proti škodlivým látkám). Hromadění homocysteinu může mít na organizmus negativní vliv.
Citronová voda
Ranní sklenice teplé vody s citronem se v některých rodinách považuje za způsob, jak pomoci „nastartovat“ játra a trávení. Citronová šťáva je bohatá na vitamín C, antioxidant, který pomáhá chránit buňky (i ty jaterní) před poškozením volnými radikály.
Vitamín C má mnoho dalších přínosů včetně podpory imunitního systému a pozitivního vlivu na snížení únavy a vyčerpání. Více vitamínu C ale obsahuje například černý rybíz nebo rakytník.
Lopuchový čaj
Pro podporu trávení a pročištění těla používaly naše (pra)babičky i čaj z lopuchu. A právem. Obsahuje vitamín C, minerály důležité pro detoxikaci těla, saponiny podporující detoxikaci a polyfenoly s antioxidačními účinky. Navíc, dostatečná hydratace, podpořená například pitím čajů, hraje významnou roli při odstraňování toxinů z těla. Lopuchový čaj tak může podpořit odplavování škodlivých látek z organizmu hned dvakrát.
Shrnutí: babské rady na játra
Tradiční rady a doporučení, jak podpořit zdraví nebo řešit určité obtíže, často vycházejí z generací předávaných zkušeností. Pokud jsou založené na obsahu aktivních látek, mohou být užitečné. Ne všechny rady jsou ale přínosné – některé mohou být přehnané, nebo dokonce zcela nevhodné. Proto je důležité ověřit si, na čem je doporučení založené, a zjistit, zda je podložené obsahem aktivních látek. Před slepým následováním jakékoli rady je vždy lepší získat potřebné informace, případně se poradit s odborníkem.
Zdroj: