V pohybu
Téma trávení začneme netradičně – pohybem. Fyzická aktivita podporuje přirozený pohyb trávicího traktu (takzvanou peristaltiku) a napomáhá efektivnímu trávení a pravidelnému vyprazdňování. Pohyb také podporuje prokrvení břišní oblasti, a tedy aktivitu žaludku a střev. Z pohledu trávení jsou vhodné aerobní aktivity, tedy například chůze, plavání, jóga nebo běh.
Prospaná noc, dobré ráno
Kvalitní spánek je další „nestravovací“ oblastí, která s trávením souvisí. Dostatečně dlouhý spánek představuje čas, který dáváme našemu trávicímu systému k tomu, aby zpracoval veškerou potravu z předchozího dne. Spánek je navíc důležitý pro celkovou regeneraci a regulaci hormonů (včetně těch ovlivňujících trávení).
Pokud se chcete dobře vyspat, zapomeňte na večerní těžká jídla a druhou večeři před spaním.
Připijme si na zdraví
A tím nemyslíme alkoholickým nápojem, ale například vodou, nesycenými nápoji a čaji. Dostatek tekutin je důležitý pro měkkou stolici a správné vyprazdňování. Kromě vody, která podporuje funkci enzymů a žaludečních šťáv, je možné sáhnout také po bylinkových čajích. Některé bylinky přitom mohou být, pokud chcete podpořit trávení, vhodnější než jiné.
Pijte rovnoměrně během dne, žízeň je první známkou dehydratace. Vhodné je také „nedopíjet se“ ve večerních hodinách, příliš mnoho tekutin večer může negativně ovlivnit spánek.
Vláknina až na prvním místě
Vláknina je z hlediska podpory trávení nezbytná. Napomáhá střevní peristaltice, usnadňuje průchod potravy trávicím traktem a podporuje zdravou střevní mikroflóru. Existují dva druhy vlákniny:
- Rozpustná vláknina – nachází se například v luštěninách, oříšcích nebo psylliu. Působí jako prebiotikum, tedy výživa pro prospěšné střevní bakterie, a pomáhá snižovat pocit hladu.
- Nerozpustná vláknina – obsahuje ji například celozrnné pečivo, semínka a zeleninové slupky a podporuje činnost střev a průchod tráveniny traktem. Je tak vhodná k podpoře pravidelného vyprazdňování.
Pro zdravé trávení je důležité kombinovat oba druhy vlákniny.
Tajemství přírody: co je dobré na trávení
Příroda nám nabízí řadu rostlin, které mají příznivý vliv na trávení. Mezi ně patří:
- Ostropestřec mariánský – přispívá k normální činnosti jater, která hrají důležitou roli v metabolismu tuků a detoxikaci organismu.
- Artyčok – podporuje normální trávení a přispívá ke správné funkci jater.
- Máta peprná – podporuje střevní aktivitu a pomáhá uvolňovat trávicí trakt a zmírňovat nadýmání.
- Zázvor – podporuje normální trávení, a to i v těhotenství.
Zařazení těchto a dalších bylin do jídelníčku, například v podobě čajů nebo doplňků stravy, může podpořit každodenní trávicí pohodu.
Zdroj:
https://www.szpi.gov.cz/clanek/voditka-k-problematice-zdravotnich-a-vyzivovych-tvrzeni.aspx
https://www.stobklub.cz/clanek/rozpustna-a-nerozpustna-vlaknina/