Hepactum FORTEDoplněk stravy

Na co se používá ostropestřec? Na těchto 5 věcí

Ostropestřec mariánský se v přírodní medicíně využívá už po staletí. Tento bodlák s charakteristickými purpurovými květy obsahuje účinnou látku silymarin, která je pro jeho vlastnosti klíčová. Na co se používá ostropestřec a jak v těle působí?

Na co se používá ostropestřec? Na těchto 5 věcí
6. 1. 2025

Ostropestřec mariánský pochází původně ze Středomoří. Postupně se rozšířil do celé Evropy, včetně naší republiky.

Podpora funkce jater a detoxikace

Ostropestřec mariánský je nejčastěji spojován s podporou funkce jater, která jsou mimo jiné důležitá pro detoxikaci organismu. Za své účinky vděčí aktivní látce zvané silymarin. Právě ten pomáhá chránit jaterní buňky před toxiny včetně alkoholu a podporuje regeneraci poškozených jaterních buněk. Kromě toho pozitivně ovlivňuje produkci žluči podílející se na trávení tuků.

Kombinujte ostropestřec i s dalšími látkami vhodnými pro podporu funkce jater, jako jsou cholin a vitamíny B9 a B12. 

Ostropestřec jako antioxidant 

Ostropestřec mariánský působí jako silný antioxidant. Napomáhá tedy ochraně buněk před oxidačním stresem – stavem, kdy je rovnováha v těle narušena působením volných radikálů. Volné radikály jsou nestabilní molekuly, které vznikají v těle přirozeně. Pokud jsou v rovnováze, tělo je dokáže vyloučit a nejsou škodlivé. V případě, že je jejich hladina příliš vysoká, situace se mění. 

Antioxidační účinky mají i některé vitamíny a minerály, například mangan, zinek, selen a vitamíny B2, C a E.

Přispívá k regulaci hladiny cukru v krvi

Další z vlastností ostropestřce souvisí s hladinou cukru v krvi. Ostropestřec pomáhá ovlivňovat 

  • citlivost těla na inzulin,
  • regulaci metabolismu cukrů v těle. 

Stabilní hladina cukru v krvi je přitom důležitá nejen pro dobrý stav některých orgánů, ale také pro celkovou energetickou rovnováhu. 

Na co se používá ostropestřec: Podpora přirozené obranyschopnosti

Ostropestřec mariánský má významný vliv i na podporu přirozené obranyschopnosti, a tedy imunitní systém. Díky svým antioxidačním a dalším účinkům pomáhá tělo chránit před škodlivými organismy a přispívá k celkové odolnosti, už zmiňovaný silymarin pak podporuje aktivitu bílých krvinek. Protože vše je v těle provázáno, k funkci imunitního systému přispívá ostropestřec i díky svému vlivu na detoxikaci. 

Ostropestřec je možné užívat v podobě čajů z mletých semen, doplňků stravy i oleje.

Pozitivní vliv ostropestřce na srdečně-cévní systém 

Ostropestřec přispívá k normální činnosti nejdůležitějšího z orgánů – srdce. Aktivní látky, které obsahuje, se podílejí na úpravě hladiny cholesterolu v krvi – konkrétně pomáhají snižovat hladinu tak zvaného „špatného“ LDL cholesterolu a podporují zvyšování HDL „dobrého“ cholesterolu. Silymarin má zároveň pozitivní vliv na pružnost cév.

Cholesterol je tuková látka, kterou tělo potřebuje například pro tvorbu hormonů a vitamínů. Jeho nadbytek ale může vést ke zdravotním komplikacím. 


Zdroj:  

https://www.szpi.gov.cz/clanek/voditka-k-problematice-zdravotnich-a-vyzivovych-tvrzeni.aspx 

©2025 NaturaMed Pharmaceuticals s.r.o.