Hepactum FORTEDoplněk stravy

Přírodní očista jater: mýty versus skutečnost

Pravdou je, že toxiny jsou všude kolem nás. Naštěstí má tělo játra, orgán, který se přirozeně podílí na jejich neutralizaci. Játra jsou zodpovědná za více než 500 různých funkcí. Jednou z nich je detoxikace a neutralizace toxinů. Jak je to s přírodní očistou jater? Jaké jsou nejčastější mýty, které s ní jsou spojené?

Přírodní očista jater: mýty versus skutečnost
19. 1. 2025

Protože játra jsou detoxikačním orgánem, možná vás napadne, že by jednorázový „detox“ mohl pomoci vašemu tělu rychleji se zotavit po náročném víkendu, dodat tělu tolik potřebnou vzpruhu nebo podpořit metabolismus. Existují ale vhodnější způsoby, jak o játra pečovat.

Mýtus č. 1: Jednorázový detox jater je jediný způsob

Téma detoxikace jater je v dnešní době velmi moderní a obvykle je spojováno s krátkodobými drastickými dietami nebo přísnými kúrami. Takové přístupy ale tělu příliš neprospívají. Játra pracují nepřetržitě každý den a jejich funkce závisí na dlouhodobém a pravidelném přísunu prospěšných živin. Extrémní změny mohou organismus spíše zatížit a vést k nedostatku důležitých látek a k jeho oslabení. 

Vhodnější je dlouhodobá konzumace látek přispívajících ke každodenní činnosti jater. 

Mýtus č. 2: Přírodní očista jater pomáhá při hubnutí

Neexistují žádné důkazy o tom, že by jaterní očista napomáhala při hubnutí. To, co se může při drastické jaterní očistě zdát jako hubnutí, je zpravidla jen ztráta tekutin. Po návratu k běžným stravovacím návykům hmotnost obvykle opět narůstá. Na skutečném hubnutí se podílí mnoho faktorů včetně množství přijatých kalorií, kvality jídelníčku, výdeje energie i dědičných vlivů. 

Pokud je vaším cílem snížení hmotnosti, ve vašem jídelníčku by neměl chybět dostatek ovoce a zeleniny, luštěnin, celozrnných výrobků, bílkovin a tuků s obsahem nenasycených mastných kyselin. 

Mýtus č. 3: Očista může chránit před závažnými zdravotními komplikacemi jater

Někteří lidé věří, že jednostranná očista jater ovlivňuje riziko závažných zdravotních komplikací spojených s tímto orgánem. Játra jsou přirozeným detoxikačním centrem organismu a při správném fungování odstraňují škodlivé látky průběžně. To, co je dlouhodobě přetěžuje, je například nadměrná konzumace alkoholu, nezdravá strava vedoucí k přibývání na váze nebo pobyt v chemicky nevhodném prostředí. Jde tedy o důsledky dlouhodobých nezdravých návyků.

Jak tedy podpořit funkci jater?

Dlouhodobá podpora jater začíná u omezení toho, co je může zatěžovat: konzumace alkoholu, tučných a zpracovaných potravin a nadměrného množství cukru. Naopak je vhodné dbát na dostatek pohybu, hydrataci podporující odplavování toxinů a na pravidelný příjem látek pozitivně ovlivňujících funkci jater. Mezi tyto látky patří například:

  • cholin, který přispívá k normálnímu metabolismu tuků a homocysteinu;
  • ostropestřec mariánský, antioxidant napomáhající trávení a jaterní funkci;  
  • artyčok podporující trávení, střevní a jaterní funkce a pomáhající při kontrole tělesné hmotnosti;
  • zinek přispívající k metabolismu makroživin;
  • vybrané vitamíny skupiny B, které pomáhají udržovat normální metabolismus homocysteinu.

Dlouhodobá péče o játra nespočívá v extrémech, ale v dlouhodobé podpoře jejich činnosti a udržování rovnováhy v každodenním životě.


Zdroj:  

https://www.szpi.gov.cz/clanek/voditka-k-problematice-zdravotnich-a-vyzivovych-tvrzeni.aspx 

©2025 NaturaMed Pharmaceuticals s.r.o.